Uy-joyni ijaraga berish O'zbekistonda ko'chmas mulkdan pul ishlashning eng mashhur usullaridan biridir. Aksariyat fuqarolar Toshkent shahridagi kvartiralarni vositachilarsiz ijaraga berishni afzal ko‘rmoqda. Biroq, buni amalga oshirishdan oldin, qonun bilan yuzaga kelishi mumkin bo'lgan muammolarni va ijarachilar bilan nizolarni oldini olish uchun bir qator tafsilotlar va nuanslarni hisobga olish kerakligini kam odam biladi.
ni tuzish va tuzishdir.
Bu mulk egasi va ijarachi o'rtasida tuzilgan hujjat. Busiz kvartirani ijaraga olish mumkin emas. Toshkent shahrida kvartirani ijaraga berish shartnomasi qanday tuziladi? Shartnoma shablonini "Elektron soliq xizmatlari" veb-saytidan yuklab olish va o'zingiz to'ldirishingiz yoki yordam uchun yuridik idoraga murojaat qilishingiz mumkin. U tomonlarning har birining huquq va majburiyatlarini belgilaydi va quyidagilar haqida ma'lumotni o'z ichiga olishi kerak:
Uni aniqlash uchun siz mulkingiz joylashgan hududdagi o'xshash takliflarning bozor qiymatini baholashingiz kerak. Narx holat, hudud, mebel, jihozlar mavjudligi, hududning nufuzi, infratuzilma, transport qulayligi va boshqa omillarga qarab o'zgarishi mumkin. Shuningdek, kommunal xizmatlar narxini hisobga olish kerak, agar ular kelajakdagi aholi tomonidan to'lanadigan bo'lsa.
O‘zbekiston Respublikasining turar joy ko‘chmas mulkini ijaraga berish to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq, bunday ijara muddati 5 yildan oshmasligi kerak. 5 yildan keyin yangi shartnoma tuzilishi kerak. Agar shartlar ko'rsatilmagan bo'lsa, u holda shartnoma avtomatik ravishda 5 yilga tuzilgan hisoblanadi.
Ikkala tomon uchun ham qulay, toʻlov usullari va shartlari oldindan muhokama qilinadi. Agar ijarachi 6 oy ichida (5 yillik shartnoma bo'yicha) yoki ikki oy ichida (1 yillik shartnoma uchun) to'lovni kechiktirsa yoki to'lamasa, mulkdor ijara shartnomasinito'xtatishga haqli. va ijarachilarni chiqarib yuboring.
Bu, shuningdek, tomonlarning mas'uliyat sohalarini belgilab beruvchi muhim nuqtadir. Masalan, ijarachilar xonani ta'mirlash va to'lovni talab qilish huquqiga ega. xizmatlar, agar shartnomada nazarda tutilgan bo'lsa, to'liq hajmda. Yoki egasi o‘z mulkiga tashrif buyurish va ko‘zdan kechirish uchun ruxsat so‘rashi yoki uning holati haqida oylik fotoreportaj so‘rashi mumkin.
Ijarachilar tomonidan quyidagilar bo'lishi mumkin:
-uy-joy, mebel yoki jihozlarning shikastlanishi;
-binodan noqonuniy faoliyat uchun foydalanish;
-kommunal xizmatlar uchun qarz yoki ijara haqini kechiktirish;
Удобнее на русском?
Rus tilida yaxshiroqmi?